گچ و خاک

گچ و خاک ساختمان یکی از مراحل ساخت دیوار است که در اکثر ساختمان‌ها استفاده می‌شود.این مرحله ساختمان یکی از مراحلی است که تقریبا در تمامی ساختمان‌هایی که ساخته می‌شود، انجام می‌شود. ساخت این مرحله از دیوار باعث می‌شود تا دیوار آماده رنگ زدن شود. شاید برای شما سوال پیش بیاید که دیوار ساختمان‌ها چطور اینقدر صاف و بدون تو رفتگی و یا برون آمدگی هستند. از ترکیب این مواد با آب، ملات یدرست می‌شود که با استفاده از آن می‌توان دیوار‌های صافی ایجاد کرد. این مرحله بعد از دیوارچینی توسط متخصص و یا به اصطلاح اوستای این کار انجام می‌شود.

ملات گچ و خاک

اگر می‌خواهید با این ملات بیشتر آشنا شوید، باید اول از همه با ملات آشنا شوید. ملات به موادی می‌گویند که از ترکیب دو مواد یا بیشتر تشکیل شده باشد. ملات‌ها معمولا برای چسباندن دو چیز سخت استفاده می‌شوند. برای این که ملات ساخته شود باید آن دو مواد یا بیشتر با یکدیگر مخلوط شوند. ‌با مخلوط کردن دو مواد ماده‌ای خمیری شکل ایجاد شده که در اکثر ساختمان‌ها استفاده می‌شوند. ما به طور کلی ملات‌ها متنوعی داریم که در مکان‌های خاصی استفاده می‌شوند.

ملات گچ و خاک معمولا پس از مخلوط با آب به رنگ قهوه‌ای درآمده و آن را به دیوار می‌زنند. برای درست کردن ملات  باید یک استامبولی تهیه کنید و نصفه آن را آب برید. سپس خاک رس الک شده را به آن اضافه کنید و بعد از آن نیز گچ را اضافه کنید. برای اینکه خاک تولید نشود، همه مراحل را به آرامی انجام دهید. در نظر داشته باشید که برای درست کردن این ملات باید 20 درصد گچ و 80 درصد خاک به آب اضافه کنید.

توجه کنید که این مقدار مواد، ماندگاری ملات را در درجه متعادل قرار می‌دهد و اگر می‌خواهید که ملات زود خشک شود، می‌توانید مقدار بیشتری گچ به آب اضافه کنید و یا آب کمتری برای ملات قرار دهید. اما اگر می‌خواهید که مواد دیرتر خشک شود، باید خاک بیشتری به مواد اضافه کنید. جالب است بدانید که این ملات اکثرا روی دیوارها استفاده می‌شوند، به دلیل اینکه خاک با هر مواد دیگر مخلوط می‌شود، مقاومت و استحکام آن مواد را پایین آورده و آن را سست می‌کند. اما دراین ترکیب  این اتفاق رخ نمی‌دهد.

اجزای ملات گچ و خاک

ملات‌ها هر کدام به گونه‌ای تشکیل می‌شوند و هرکدام خاصیت خود را دارند. ملات گچ و سیمان برای دیوارها استفاده می‌شوند و دیوار را صاف می‌کنند. این نوع ملات از دو مواد تشکیل شده که یکی از آن‌ها گچ و دیگر خاک بوده که معمولا از خاک رس یا خاک قهوه‌ای استفاده می‌شوند. گچ به دلیل حجم کمی که دارد برای برای چسبندگی و خاک به دلیل حجم زیادی که اشغال می‌کند، برای جسم پر کننده استفاده می‌شود. معمولا حجم دهنده‌ها 80 درصد ملات را تشکیل می‌دهند.

نوع دیگری از ملات که برای دیوار استفاده می‌شود، ترکیب دو ماده سیمان برای حجم و چسب سنگ یا بتن برای چسبندگی است.

موارد استفاده ملات گچ و خاک

ملات‌ها اغلب برای ساختن ساختن طاق ضربی و دیوارهای تیغه ای ۵ سانتی‌متری استفاده می‌شود. درصد استفاده خاک و گچ به مقدار موادی است که شما از آن استفاده می‌کنید. برای متعادل کردن سرعت خشک شدن می‌توانید از 80 درصد خاک و 20 درصد گچ استفاده کنید. در نظر داشته باشید که ملات گچ اگر در جوار فلزات قرار گیرد، بعد از مدتی با فلزات ترکیب می‌شود و در آن ملات سولفات ایجاد می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *